EESTI KEELPILLIMÄNGIJATE KONKURSS 2020
Eduard Tubin 115



Žürii

Esimees

Kristel Pappel

Muusikateadlane, kriitik ja pedagoog Kristel Pappel õppis viiulit 1969–80 Tallinna Muusikakeskkoolis (õpetajateks Marta Toona, Niina Murdvee, Mare Teearu) ja 1980–85 Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas professor Mare Teearu klassis kiitusega. Paralleelselt õppis muusikateadust, mille lõpetas 1989 (juhendaja Merike Vaitmaa). 1995 kaitses samas Urve Lippuse juhendamisel magistritöö (Magister Artium) ja 2004 doktoritöö (PhD). Ta on täiendanud ennast Bayreuthi Ülikoolis ja Dresdeni Tehnikaülikoolis. Pappel on töötanud 1984–95 TMKKs ja aastast 1985 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias muusikaajaloo õppejõuna (aastast 2004 dotsent, aastast 2012 professor), aastast 2015 on ta EMTA Doktoriõppe keskuse juhataja. Kristel Pappel on olnud aastatel 2011–14 Viini ülikoolis külalisõppejõud, pidanud loengukursusi ka Tartu Ülikoolis jm. Ta on pälvinud Teatriliidu kriitikapreemia, neljal korral Sirbi ja Teater. Muusika. Kino aastapreemia, kolmel korral Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemia, 2016 omistati talle Valgetähe IV klassi teenetemärk. Peamised uurimisvaldkonnad on 19. sajandi muusikakultuur, ooperilugu, muusikateatri teoreetilised küsimused. Ta on avaldanud teadustrükiseid Eestis, Saksamaal jm ning neid toimetanud (sh Saksa ooperilavastaja Joachim Herzi valitud artiklid kolmes köites, ajakiri Res Musica 5, 2013), kirjutanud artikleid ja arvustusi eesti muusika, kontserdielu ja ooperiteatri kohta ning teinud raadiosaateid (nt sarjas „Kuulamiskool“).


Liikmed

Eva Bindere

Läti viiuldaja Eva Bindere on sündinud tuntud muusikute perekonnas. Ta õppis Emīls Dārziņši nimelises muusikakoolis ning Läti muusikaakadeemias (õppejõud Anete Zvaigzne, Uldis Sprudzs, Andris Baumanis). Aastatel 1997–1998 täiendas ta end Dallases Eduard Schmiederi juures ja 2003. aastal lõpetas ta Baseli muusikaakadeemia (õppejõududeks Raphael Oleg, Walter Levin, Hatto Bayerle). Bindere on mänginud Läti Filharmoonia Kammerorkestris ja aastatel 1997–2012 oli ta Kremerata Baltica kontsertmeister. Eva Binderet on kutsutud külaliskontsertmeistriks selliste orkestrite juurde nagu Bergeni Filharmoonikud, kammerorkester Moskva Solistid, Amsterdam Sinfonietta, Baseli Kammerorkester, Camerata Bern, Sinfonietta Basel jpt.
Kammermuusikuna on Eva Bindere üles astunud koos Pierre Amoyali, Renaud Capuçoni, Gérard Causse’i, Yo-Yo Ma, Gautier Capuçoni, Katia Skanavi, Leif Ove Andsnesi jpt.
Aastast 2008 töötab Bindere Läti Muusikaakadeemia professorina ja annab regulaarselt meistriklasse nii Lätis kui ka mujal Euroopas. CD „After Mozart”, kus ta soleeris koos Gidon Kremeriga Kremerata Baltica ees, pälvis 2001. aastal Grammy auhinna.

Susie Mészáros​​​​​​​​​​​​​​

​Susie Mészáros on sündinud Inglismaal ja õppinud Yehudi Menuhini koolis. Ta on Chilingiriani keelpillikvarteti liige, kam- mermuusika õppejõud ja vioolaprofessor Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis (RCM) ning Põhja-Inglise Kuninglikus Muusikakolledžis (RNCM). Susie on olnud Camerata Salzburgi vioolarühma kontsertmeister, samuti oma õpetaja, viiuldaja Sándor Véghi regulaarne kammermuusikapartner. Aastal 1977 tegi Mészáros debüüdi Wigmore Hallis duos koos Yehudi Menuhiniga ning musitseeris Vladimir Spivakovi ja Arthur Grumiaux’ga. Ta võitis kuldmedali Royal Over-Seas League’i konkursil ja jõudis BBC aasta noore muusiku konkursil ainsa keelpillimängijana finaali. Mészáros oli Villiersi klaverikvarteti kaasasutaja ja palju aastaid Kenti Ooperi juht; ta on seisnud mitmete kammermuusika ansamblite eesotsas, nende hulgas Fitzwilliami Kvartett. Susie Mészáros on oma õpetajate kohta öelnud nii: „Mu õpetaja Sándor Végh tundis Bartóki, Kodály’d ja Casals’i isiklikult ja õppis ka Joseph Joachimi õpilase juures, seega on mulle suur au ja privileeg, et olen saanud Kesk-Euroopa pillimängu traditsioone tundma õppida läbi oma õpetaja nii vahetul moel.“

Jan-Erik Gustafsson

Jan-Erik Gustafsson alustas muusikaõpinguid Lääne-Helsingi muusikainstituudis, õpetajaks Markku Luolajan-Mikkola. 1992 sai ta Stockholmis Edbergi muusikainstituudis (õpetajateks Mikhail Homitzer ja Frans Helmerson) solisti diplomi. 15-aastaselt esines Gustafsson edukalt Kopenhaagenis EBU noorte muusikute konkursil ning sellest alates on ta maailma lavadel olnud edukas nii solisti kui ka kammermuusikuna. Ta on mänginud paljudes tuntud orkestrites ja teinud koostööd tunnustatud dirigentidega (sh Neeme Järvi, Paavo Järvi, Jukka-Pekka Saraste, Leif Segerstam, Leonid Grin, Yan-Pascal Tortelier jpt), lisaks annab ta regulaarselt soolokontserte maailma kuulsamates kontserdisaalides. Kammermuusikuna on ta teinud koostööd selliste muusikutega nagu Pinchas Zukerman, Christian Tetzlaff, Ralf Gothóni, Barnabas Kelemen jpt. Ta on teinud arvukalt salvestusi koostöös plaadifirmaga Ondine, sh CD Szymanowski, Kodály ja Schnittke teostega sai aasta plaadi nimetuse ja plaat Englundi tšellokontserdiga Skandinaavia aasta plaadi nimetuse. Gustafsson töötab Sibeliuse Akadeemias ning annab meistriklasse üle kogu maailma. Alates 1996. aastast on ta Loviisas toimuva Sibeliuse festivali kunstiline juht. Jan-Erik Gustafsson mängib Ste- fano Scarampella pillil (aastast 1890).


Jiri Parviainen

Jiri Parviainen õppis kontrabassi Helsingi konservatooriumis ja Sibeliuse Akadeemias, õppejõududeks Oiva Nummeliin ja Matti Kuoppamäki, ning Berliinis Kalus Stolli juhendamisel. 1982. osales
ta rahvusvahelisel kontrabassimängijate konkursil Mani saarel, kus võitis Nottinghami preemia. Aastatel 1973–2018 mängis Parviainen Helsingi Linnaorkestris, mh ka kontrabassirühma kontsertmeistrina. Ta on üks Soome Kammerorkestri asutajatest ja liikmetest, lisaks on ta olnud orkestrisolist nii Soomes kui ka mujal Euroopas, sh Stockholmis ja New Yorgis. Jiri Parviainen on teinud mitmeid salvestisi, mh W. A. Mozarti „Per questa bella mano“ koos Jaako Ryhäneni, Soome Rahvusooperi orkestri ja dirigendi Ulf Söderbolmiga ning F. Schuberti okteti Kuhmo festivalil koos Oleg Kagani, Pavel Vernikovi, Yuri Bashmeti jt. Jiri Parviainen on õpetanud Lääne-Helsingi Muusikakoolis ja Sibeliuse Akadeemias, kus õpetab tänaseni. Tema õpilastest on Janne Saksala Berliini Filharmoonikute ja Otto Tolonen Berliini Riigiooperi kontrabassirühma kontsertmeister.